Kakvi Su Ljudi Bosanci

Teme koje su potrošene ili izgubile smisao.

Moderatori/ce: Mujo od dervente, Dejan

Kakvi Su Ljudi Bosanci

PostPostao/la Dugmetar » ned, 29.01.2006, 17:29

Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doci ce što je odredeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da cesto budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom rijeci; ne lice na junake, a najteže ih je uplaštiti prijetnjom; dugo se ne osvrcu ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve pocne da ih se tice, sve isprevrcu i okrenu na glavu, pa opet postanu spavaci, i ne vole da se sjecaju niceg što se desilo; boje se promjena jer su im cesto donosile zlo, a lako im dosadi jedan covjek makar im cinio i dobro. Cudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjaca i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve izmedu toga. A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim kao o sebi da govorim.



A mi nismo niciji, uvijek smo na nekoj medi, uvijek neciji miraz. Zar je onda cudno što smo siromašni? Stoljecima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ni tko smo, zaboravljamo vec da nešto i hocemo, drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesretniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tude ne možemo da primimo, otkinuti a ne prihvaceni, strani svakome i onima ciji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmedi svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo pametni iz prkosa.



Å ta smo onda mi? Lude? Nesrecnici? NajzamrÅ¡eniji ljudi na svijetu. Ni s kim istorija nije napravila takvu Å¡alu kao s nama. Do jucer smo bili ono Å¡to želimo danas da zaboravimo. Ali nismo postali ni neÅ¡to drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne možemo viÅ¡e nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac Å¡to ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema viÅ¡e toka ni uÅ¡ca, suviÅ¡e malen da bude jezero, suviÅ¡e velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadniÅ¡tva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed, zato zadržavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rjeÅ¡enja. Preziru nas i braca i doÅ¡ljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom. Htjeli smo da se sacuvamo, a tako smo se izgubili, da viÅ¡e ne znamo ni Å¡ta smo. Nesreca je Å¡to smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa, pa i ova ljubav. Zar smo mi slucajno ovako pretjerano mekani i pretjerano surovi, raznježeni i tvrdi, veseli i tužni, spremni uvijek da iznenadimo svakoga, pa i sebe? Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav, jedinu izvjesnost u ovoj neodredenosti? Zar bez razloga puÅ¡tamo da život prelazi preko nas, zar se bez razloga uniÅ¡tavamo, drukcije nego Ðemail, ali isto tako sigurno. A zaÅ¡to to cinimo? Zato Å¡to nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno, znaci da smo poÅ¡teni. A kad smo poÅ¡teni, svaka nam cast naÅ¡oj ludosti!

by: Meša Selimović
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

Tornjak u spotu

PostPostao/la green_ » pon, 06.02.2006, 14:35

Pjesma - "Što nas ima mašala"

Nedavno je urađen spot za tu pjesmu, čuo sam da se u kadrovima pojavljuje i jedan pas tornjak, bosanskohercegovački pastirski pas sa Vlašića. Ne znam koliko vam je poznata borba za ovu pasminu, ali proteklih godina Hrvatska i još neke zemlje na sve načine pokušavaju da prisvoje ovu našu pasminu, stoga me je prijatno iznenadilo da se pas pojavio u spotu. :)

slika

Tornjak je pastirski pas čija je zemlja porijekla Bosna i Hercegovina, a dominantan region uzgoja u BiH je širi region planine Vlašić (centralni dio BiH). Prvi pisani zapisi o ovom psu i njegovim tjelesnim mjerama i osobinama na našem području potiču iz 1067. godine.

Tornjak pripada familiji Canis familiaris matris optimale koja vodi porijeklo još od 2000 godina prije naše ere. Ime Tornjak potiče od riječi "tor" što znači ograđen prostor za smještaj i odmor ovaca na otvorenom prostoru na planinskoj ispaši.
( Na slici je Fido )

Što nas ima mašala!

Kad nas jednom svi na miru ostave,

Kad nam ćevap na zastavu postave,

Žute dunje, e kad nam himna zasvira,

A što će nam lijepo biti, komšija.

Hase, Osim, Pape, Å kija, Zaim, Himzo, Safet, Beba, Brega, ÄŒola, Lepa Brena,

Jel' to nama neko treba?

Zuko Džumhur, Sidran, Tifa, Davor, Kindže, i ostali ili Dino Merlin, Berber, Ðuro,

Jel' to nama neko fali?

Lijevo istok, desno zapad, Mi u sredini, izvozimo samo dušu okolini.

Kada spomene se ova zemlja mala, E onda se i za malog može reći -mašala.

Vaha, Šantić i Emina, Josip, Zlatko, Ćiro, Hanka, Behka, Ljuca, Bijelo Dugme, Barbarez i Edo Maajka, onda Šerbo, Dalapa, Silvana, Mata Hari, Nobelovac, Vučko, Oskar Sve je kod nas u sehari.

Tarik milijunaš, onda, Momo i Uzeir, U paru Džinović i Kemo Monteno, Fink i Balić u Mostaru, Razija i Hadžifejz, pa Žera, Loša, Nada Pani, Juve – Zlatan, Bajern – Hasan, Suljo, Mujo, Fata, stani!

Što nas ima mašala!
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

Re: Tornjak u spotu

PostPostao/la Dugmetar » pon, 06.02.2006, 20:08

green_ je napisao/la:Pjesma - "Što nas ima mašala"
Ne znam koliko vam je poznata borba za ovu pasminu, ali proteklih godina Hrvatska i još neke zemlje na sve načine pokušavaju da prisvoje ovu našu pasminu, stoga me je prijatno iznenadilo da se pas pojavio u spotu. :)

Svakako zeleni, Hrvati bi sve maznuli, Ljubičića, Bobana, pa sad i pse mažnjavaju. Sram ih bilo. :lol:
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » pon, 06.02.2006, 22:02

... ali neće moći ovog kera !
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 08:20

green_ je napisao/la:... ali neće moći ovog kera !

Na tvoju žalost green nikoga oni nisu maznuli samo su uzeli ono što je njihovo. A za psa ćemo još vidjeti, čiji je.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

ee

PostPostao/la green_ » uto, 07.02.2006, 11:18

Autohtone pasmine domaćih životinja u Bosni i Hercegovini

slika


Autori: Velija Katica, Zijah Hadžiomerović, Alen Salkić, Vedad Šakić Almira Softić
Izdavač: Promocult; Sarajevo, 2004., tvrdi uvez; 167 strana, ilustrirano
Jezik: bosanski



>> naručite knjigu
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 11:45

Hrvatski Planinski Pas Tornjak

slika

Autor: Ljiljana Nakić-Petrina
Izdavač: Tornjak klub "Šibenik"
Godina: 2002
Stranica: 238
Uvez: tvrdi
Jezik: hrvatski
ISBN: 9539896703
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » uto, 07.02.2006, 11:54

Ta teta Ljilja iz Šibenika dolazi na izložbe u BiH, odavno komuniciram s njom, ako te zanima... evo šta je jednom prilikom izjavila, pa se kasnije malo postidila...

citat:
Inače što se tiče tornjaka - tornjak je hrvatski pas ma gdje bio - jednako tako je hrvatski i u Hrvatskoj, kao i u Bosni.
Iznjedrio ga je Hrvatski narod jednako tako u obje države - uostalom ne tako davno, jer ljudske su godine tek kap u moru vremena koje protiče mimo nas - obje su ove danas podijeljene države bile jedna država s jednim narodom .... tek kasnije su došli turski osvajači, poturčivanje ..... seobe Srba prema Vojnoj Krajini ....
A tornjak je danas onaj isti stabilni, mirni, uravnoteženi obrambeni pas kakvog ga je još davno nekad tisućama godina unatrag stvorio naš Hrvatski narod.
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 11:55

green_ je napisao/la:Ta teta Ljilja iz Šibenika dolazi na izložbe u BiH, odavno komuniciram s njom, ako te zanima... evo šta je jednom prilikom izjavila, pa se kasnije malo postidila...

citat:
Inače što se tiče tornjaka - tornjak je hrvatski pas ma gdje bio - jednako tako je hrvatski i u Hrvatskoj, kao i u Bosni.
Iznjedrio ga je Hrvatski narod jednako tako u obje države - uostalom ne tako davno, jer ljudske su godine tek kap u moru vremena koje protiče mimo nas - obje su ove danas podijeljene države bile jedna država s jednim narodom .... tek kasnije su došli turski osvajači, poturčivanje ..... seobe Srba prema Vojnoj Krajini ....
A tornjak je danas onaj isti stabilni, mirni, uravnoteženi obrambeni pas kakvog ga je još davno nekad tisućama godina unatrag stvorio naš Hrvatski narod.

Znači u pravu je. Jer je i Bobana i Ljubičića iznjedrio Hrvatski narod.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » uto, 07.02.2006, 11:57

Ma kako da ne... i Vlašić i Banjaluka su u Hrvatskoj, naravno.
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 11:57

green_ je napisao/la:Ta teta Ljilja iz Šibenika dolazi na izložbe u BiH, odavno komuniciram s njom, ako te zanima... evo šta je jednom prilikom izjavila, pa se kasnije malo postidila...

citat:
Inače što se tiče tornjaka - tornjak je hrvatski pas ma gdje bio - jednako tako je hrvatski i u Hrvatskoj, kao i u Bosni.
Iznjedrio ga je Hrvatski narod jednako tako u obje države - uostalom ne tako davno, jer ljudske su godine tek kap u moru vremena koje protiče mimo nas - obje su ove danas podijeljene države bile jedna država s jednim narodom .... tek kasnije su došli turski osvajači, poturčivanje ..... seobe Srba prema Vojnoj Krajini ....
A tornjak je danas onaj isti stabilni, mirni, uravnoteženi obrambeni pas kakvog ga je još davno nekad tisućama godina unatrag stvorio naš Hrvatski narod.

Znači u pravu je jer je i Bobana i Ljubičića iznjedrio hrvatski narod.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » uto, 07.02.2006, 12:03

Pa iznjedrio je hrvatski narod i Tifu ... i Dragana Vikića... i Kristijana Ivelića... Josipa Pejakovića... i još mali milion primjera, pa su oni, prije svega, veliki Bosanci.
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 12:07

I ja sam Bosanac ali ne po narodnosti jer takva narodnost ne postoji.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 12:09

green_ je napisao/la:Ma kako da ne... i Vlašić i Banjaluka su u Hrvatskoj, naravno.

To su tvoje riječi ne moje.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » uto, 07.02.2006, 12:11

Dugmetar je napisao/la:I ja sam Bosanac ali ne po narodnosti jer takva narodnost ne postoji.


Ali postoji državna reprezentacija Bosne i Hercegovine... i rukometna i nogometna i teniski savez... i grb i zastava... al´ opet, džaba!
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » uto, 07.02.2006, 12:21

green_ je napisao/la:
Dugmetar je napisao/la:I ja sam Bosanac ali ne po narodnosti jer takva narodnost ne postoji.


Ali postoji državna reprezentacija Bosne i Hercegovine... i rukometna i nogometna i teniski savez... i grb i zastava... al´ opet, džaba!

Postojala je i Yuga pa nisam previše navijao za nju. Priznajem državu kao državu no ja sam Hrvat a ne Bosanac po narodnosti, jer kao što rekoh takva narodnost ne postoji.

Tema je prožvakana zeleni. Više neću replicirati jer smo ovu diskusiju prožvakali više putai dosadila mi je.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » sri, 08.02.2006, 11:58

Tema je prožvakana... ali ja sam počeo s temom... "Kakvi smo mi to Bosanci".


pjesma tačno kaže... Lijevo istok, desno zapad, Mi u sredini, izvozimo samo dušu okolini ... , pa je vrijeme da se i taj odnos jednom promijeni.
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » sub, 25.02.2006, 08:51

Tornjak priznat kao autohtona pasmina

BIJELA BOJA Tornjak, pastirski pas, visine 60 do 70 centimetara, šarene duge dlake, pretežito bijele boje sa crnim, sivim ili smeđim šarama, u društvu je s istarskim oštrodlakim goničem, istarskim kratkodlakim goničem, posavskim goničem, hrvatskim ovčarom i dalmatinskim psom

Glavni odbor Međunarodnoga kinološkog saveza priznao je Hrvatskoj autohtonost tornjaka (bosanskohercegovačkoga hrvatskog pastirskog psa), a kako je podrijetlo psa povezano i s krajevima u Bosni i Hercegovini, priznanje njegove autohtonosti dobiva i BiH.
Vijest o priznanju tornjaka kao nove autohtone pasmine obznanio je u četvrtak tajnik Hrvatskoga kinološkog saveza Bojan Matković, prezadovoljan činjenicom da je nakon višegodišnje 'bitke' i prikupljanja čvrstih dokaza priznanje ipak stiglo. A bitka je trajala od kada je hrvatske samostalnosti, premda prvi pisani zapisi o tornjacima na našem području potječu od 1067. godine. Tornjak, taj veliki pastirski pas, visine 60 do 70 centimetara, šarene duge dlake, pretežito bijele boje sa crnim, sivim ili smeđim šarama, konačno se našao u biranom društvu pet priznatih hrvatskih autohtonih pasmina pasa; istarskog oštrodlakoga goniča, istarskoga kratkodlakoga goniča, posavskoga goniča, hrvatskog ovčara i dalmatinskog psa. A u 'kolo može' i bosanski oštrodlaki gonič-barak kojemu je uz tornjaka u BiH priznata izvornost.
Cijeli ÄŒlanak

Znam da sam rekao da neću replicirati, ustvari i ne repliciram nego samo prenosim članak.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » ned, 26.02.2006, 12:52

Dugmetar je napisao/la: (bosanskohercegovačkoga hrvatskog pastirskog psa)


Postignut je kompromis, sve s ciljem da pasmina bude uvrštena u svjetske izložbe... a samo novo ime kaže odakle je pas.
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » ned, 26.02.2006, 16:22

green_ je napisao/la:
Dugmetar je napisao/la: (bosanskohercegovačkoga hrvatskog pastirskog psa)


Postignut je kompromis, sve s ciljem da pasmina bude uvrštena u svjetske izložbe... a samo novo ime kaže odakle je pas.


A Å¡ta to ime veli odakle je pas?
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Smetljište

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron