Kakvi Su Ljudi Bosanci

Teme koje su potrošene ili izgubile smisao.

Moderatori/ce: Mujo od dervente, Dejan

PostPostao/la tunguzija » pon, 27.02.2006, 09:51

svi cukovi su bosanci.....a svi pesi su hrvati.....
nego taj pas tornjak...sto bi bilo da on naguzi nekog pesa koji dolazi iz srbije...kakva bi to onda rasa bila...!!!??? I cije to onda pes!!!????
Ili recimo, ako pas iz republike srpske pukne kuju iz sirokog brijega!!???
e to je onda cistokrvni bosanac...ili "cuko iz federacije"..
Avatar
tunguzija
krv svoju za plavu boju
 
Postovi: 744
Pridružen/a: sri, 18.05.2005, 15:04

PostPostao/la green_ » pon, 27.02.2006, 13:11

Dugmetar je napisao/la:
green_ je napisao/la:
Dugmetar je napisao/la: (bosanskohercegovačkoga hrvatskog pastirskog psa)


Postignut je kompromis, sve s ciljem da pasmina bude uvrštena u svjetske izložbe... a samo novo ime kaže odakle je pas.


A Å¡ta to ime veli odakle je pas?


Planina Vlašić ... travnički kraj. 1990. god. je nazvan bosanski tornjak, ali eto predili su ga u bosanskohercegovački-hrvatski.
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » pon, 27.02.2006, 14:54

green_ je napisao/la:
Planina Vlašić ... travnički kraj. 1990. god. je nazvan bosanski tornjak, ali eto predili su ga u bosanskohercegovački-hrvatski.

Pa gdje u novom imenu piše planina Vlašić??? :!: :?:
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la jaca » uto, 28.02.2006, 11:40

Ja nemrem belivit...........ukin'te vas dvojica jer ako vam autohtona bosanska kuja servira jezikovu juhu.......bice veselo......
Avatar
jaca
moderator
 
Postovi: 617
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 09:43
Lokacija: svugdje pod suncem

PostPostao/la green_ » uto, 28.02.2006, 13:26

Dugmetar je napisao/la:
Pa gdje u novom imenu piše planina Vlašić??? :!: :?:


Da je hrvatski... misliš da bi u imenu prvo stajalo bosanskohercegovački :?: ... to se laganini prišlepalo, al´ ne smijem više od Jace pisati. :P
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la green_ » uto, 28.02.2006, 23:09

Dugme, evo jedna provala sa drugog bh foruma :lol:


slika
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » čet, 02.03.2006, 21:13

green_ je napisao/la:
Dugmetar je napisao/la:
Pa gdje u novom imenu piše planina Vlašić??? :!: :?:


Da je hrvatski... misliš da bi u imenu prvo stajalo bosanskohercegovački :?: ... to se laganini prišlepalo, al´ ne smijem više od Jace pisati. :P

A da nije Hrvatski mislis da bi u imenu pisalo Hrvatski? Mozda se prišlepalo BiH. Možda su ime slagali abecednim redomslijedom. No zeleni ornjak je priznat kao BiH i Hrvatski htio ti to priznati ili ne a prvi koji su ga koristili u BiH bili su Fratri dakle Hrvati.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » pet, 03.03.2006, 14:05

Gdje je tu zdrav razum da se psu daje nacionalnost... ccc, poenta je u tome što je pasmina nastala u Bosni i Hercegovini, a fratri se ne mogu poistovjećivati sa prefiksom "hrvatski".
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Mujo od dervente » pet, 03.03.2006, 14:49

Dugmetar je napisao/la:
green_ je napisao/la:
Dugmetar je napisao/la:
Pa gdje u novom imenu piše planina Vlašić??? :!: :?:


Da je hrvatski... misliš da bi u imenu prvo stajalo bosanskohercegovački :?: ... to se laganini prišlepalo, al´ ne smijem više od Jace pisati. :P

A da nije Hrvatski mislis da bi u imenu pisalo Hrvatski? Mozda se prišlepalo BiH. Možda su ime slagali abecednim redomslijedom. No zeleni ornjak je priznat kao BiH i Hrvatski htio ti to priznati ili ne a prvi koji su ga koristili u BiH bili su Fratri dakle Hrvati.



ispade po dugmetarevoj prici da su svi hrvati...
znaci i karadzic i mladic su hrvati...
BH Fratri su bili katolici, ne hrvati
pogresno se plasiraju cinjenice
kazi ti nama dugmetar koja je razlika izmedju katolika i hrvata
mislim, pojasni nam
mi bosanci to ne razumijemo
Mujo od dervente
priloška, Deminitiv, pinokio
 
Postovi: 35
Pridružen/a: čet, 26.01.2006, 20:34
Lokacija: centar grada

PostPostao/la Dugmetar » pet, 03.03.2006, 16:37

Mujo od dervente je napisao/la:ispade po dugmetarevoj prici da su svi hrvati...
znaci i karadzic i mladic su hrvati...
BH Fratri su bili katolici, ne hrvati
pogresno se plasiraju cinjenice
kazi ti nama dugmetar koja je razlika izmedju katolika i hrvata
mislim, pojasni nam
mi bosanci to ne razumijemo


Karadžić i Mladić sigurno nisu katolici po vjeroispovijesti. Hrvat je nacionalnost a Katolik je vjeroispovijest. Većina fratra u Bosni i Hercegovini su po nacionalnosti Hrvati.

Sad kako sam ja tebi fino objasnio razliku između Katolika i Hrvata molio bih te da i ti meni objasniš kako se iz moje tvrdnje o prvim uzgajivačima Tornjaka na teritoriju današnje Bosne i Hercegovine, moglo izvući da su Karadžić i Madić Hrvati?
Bosanci to dobro razumiju, samo ti ne razumiješ Mujo i zato ne trpaj sve Bosance u isti koš. Odeš fino na Kupres pa pitaš njih da li razumiju pa ćeš vidjeti što će ti reći.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Dugmetar » pet, 03.03.2006, 17:07

green_ je napisao/la:Gdje je tu zdrav razum da se psu daje nacionalnost... ccc, poenta je u tome što je pasmina nastala u Bosni i Hercegovini, a fratri se ne mogu poistovjećivati sa prefiksom "hrvatski".

Tko daje psu nacionalnost. Velim samo tko je prvi uzgajao psa na teritoriju današnje Bosne i Hercegovine. Molio bih te da mi kažeš što je po nacionalnosti većina fratara u BiH!?

Gdje je nastala pasmina? Gledajući gdje je što nastalo od samih početaka, onda bi onaj koji je prvi pripitomio psa imao pravo na apsolutnu exkluzivu na vlasništvo svih pasa.

Što kad bih ja rekao da ne priznajem da je Neum BiH grad jer jepripojen BiH nakon što su Partizni tako odlučili mada nikada prije nije bio u sastavu BiH ili kada bih rekao da Izrael nije legitimna država, jer do 1948 nije postojala u ovakvom obliku, kao što ti ne želiš priznati da je Tornjak i Hrvatska i BiH pas.
U redu je da ti legitimno priznatog psa svojataš a kad neki građani Bosne I Hercegovine koji žive u Republici Srpskoj vele da za njih BiH nije država onda to nije korektno. Takvo razmišljanje poput tvoga ja nazivam licemjerjem.

Tornjak je priznat od međunaordnih kinoloških organizacija kao Hrvatski i kao BiH pas i to je čćinjenica.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » pet, 03.03.2006, 17:23

Ma priznajem ja sve što se dogovori... a u ostalom ko sam ja da nešto priznam ili ne priznam... samo ti kažem da je tornjak kao pasmina davno povezivana za Bosnu.

Tornjak je prvi put u kinološkoj istoriji spomenut i opisan u hronici bosanske katoličke crkve* 1067. godine gdje su sveštenici zabilježili postojanje psa koji živi u toru i čobanima pomaže prilikom nomadskog stočarenja kao čuvar i pratilac stoke. Pretpostavlja se da je u krajeve današnje postojbine došao s doseljenim nomadskim narodima iz nekadašnje Perzije, što ide u prilog mišljenju da porijeklo vuče od tibetanskog mastifa.

Ako pasmine dobijaju naziv po mjestu nastanka pasmine... kao što je uobičajeno u svijetu - hrvatski ovčar, škotski ovčar, belgijski ovčar... zbog čega onda nije bosanski ovčar (kao što je i bilo dogovoreno prije 25 godina) ?

(* dakle, crkve bosanske, nigdje veze s Hrvatima)

P.S. ... i ovo što pišemo nije svađa, nego iznošenje sopstvenih razmišljanja i nekih činjenica...
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » sub, 04.03.2006, 01:37

green_ je napisao/la:Ma priznajem ja sve što se dogovori... a u ostalom ko sam ja da nešto priznam ili ne priznam... samo ti kažem da je tornjak kao pasmina davno povezivana za Bosnu.

Tornjak je prvi put u kinološkoj istoriji spomenut i opisan u hronici bosanske katoličke crkve* 1067. godine gdje su sveštenici zabilježili postojanje psa koji živi u toru i čobanima pomaže prilikom nomadskog stočarenja kao čuvar i pratilac stoke. Pretpostavlja se da je u krajeve današnje postojbine došao s doseljenim nomadskim narodima iz nekadašnje Perzije, što ide u prilog mišljenju da porijeklo vuče od tibetanskog mastifa.

Ako pasmine dobijaju naziv po mjestu nastanka pasmine... kao što je uobičajeno u svijetu - hrvatski ovčar, škotski ovčar, belgijski ovčar... zbog čega onda nije bosanski ovčar (kao što je i bilo dogovoreno prije 25 godina) ?

(* dakle, crkve bosanske, nigdje veze s Hrvatima)

P.S. ... i ovo što pišemo nije svađa, nego iznošenje sopstvenih razmišljanja i nekih činjenica...

Zeleni ovo je svađa koja se može riješiti samo krvnom osvetom. :lol: Šalu na stranu. :D Zeleni negdje sam pročitao a naći ći ti i gdje ako baš inzistiraši da su prvi zapisi o psu Tornjaku potekli u 9. stoljeću što je mnogo ranije nego 1067. godina koju ti spominješ.
Što se tiče pojma sveštenici, mislim da bi ti ipak kao student trebao znati tko su sveštenici bar u Bosni i Hercegovini i za koga se danas veže pojam sveštenici? Ah evo i ja nađoh: "U takvu okruženju unatrag više od trideset godina počinje se odvijati novija priča o Tornjaku. Kažem "novija" iz razloga što priča o tornjaku ima svoju dugu povijest ..... prvi pisani tragovi o tornjaku ..... iako ga tada ne nalazimo pod tim, novim, da kažemo - modernim imenom .... već jednostavno pod: "Canis montanus", latinski ili prevedeno na hrvatski "Pas planinac" (prema pok. profesoru Stjepanu Romiću) ili kako bismo mi to danas preveli "Planinski pas" .... dakle te prve pisane tragove o tornjaku ili Planinskom psu nalazimo još u starim zapisima iz 9 stoljeća ...... u starim manuskriptima hrvatske/bosanske katoličke crkve; isti ili slični opisi se ponavljaju i kasnije u raznim periodima od 1067. g, 1374. u zapisima Đakovačkog biskupa Petra Horvata" Eto zbilja nikakve veze s Hrvatima. :lol:
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Dugmetar » sub, 04.03.2006, 11:27

Čitam ovo i dobro se nasmijah. O čemu mi ovo diskutiramo. Jaco daj molim te izvuci nam uši. Moramo pitati Tornjaka kako se on osjeća. Neću više ne da mi se pisati gluposti. Nek ti bude Zeleni. Pas je tvoj. Nego imaš li ti uopće kakvog psa?
Evo ova dva jedan je iz Bosne jedan iz Hrvatske 100%. Samo ne znam koji je koji. :lol:
slika
Ovaj desni je nogometaš. Jel možemo njega proglasiti Hrvatskim a lijevoga Bosanskim.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la green_ » sub, 04.03.2006, 13:43

Trenutno nemam uslova za držanje vlastitog psa... jer stalno putujem.


.:Leglo tornjaka od Haračića u Travniku:.

slika


Znam, čitao sam ovo za 9. stoljeće, po knjigama i internetu kolaju različite informacije... ali ti datumi i nisu toliko bitni.
slika
Avatar
green_
CDForum
 
Postovi: 894
Pridružen/a: pon, 19.05.2003, 12:19
Lokacija: na zemlji bosanskoj

PostPostao/la Dugmetar » sub, 04.03.2006, 14:18

Ma naravno da nisu bitni datumi. Tornjak je lijep pas i međunarodno priznat. Ni ja nemam psa jer je to velika obveza. Zeleni jel ti studiraš veterinu? zaboravio sam.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Mujo od dervente » ned, 05.03.2006, 18:55

Sad kako sam ja tebi fino objasnio razliku između Katolika i Hrvata molio bih te da i ti meni objasniš kako se iz moje tvrdnje o prvim uzgajivačima Tornjaka na teritoriju današnje Bosne i Hercegovine, moglo izvući da su Karadžić i Madić Hrvati?
Bosanci to dobro razumiju, samo ti ne razumiješ Mujo i zato ne trpaj sve Bosance u isti koš. Odeš fino na Kupres pa pitaš njih da li razumiju pa ćeš vidjeti što će ti reći

nije poenta u tome
poenta je u tim svim tvojim tvrdnjama
npr
nedavno sam bio u dubrovniku na jednom seminaru
oni kayu da nisu hrvati
oni, kako kazu, su dubrovcani
i ne mozes ti sada mene ubjediti u suprotno a ne mozes ni objasniti
sto se tice fratara dodji na plehan pa pitaj svestenike sta su
niti jedan se nije izjasno kao hrvat vec kao katolik
e to je mudrost i velicina
sto se tice tornjaka to je autohtona sorta psa i povezuje se za geografsko podrucje bosne i hercegovine
nigdje nema hrvatske
ni u prici
no nebitno
osnovno je civilizovano razgovarati
[quote
][/quote]
Mujo od dervente
priloška, Deminitiv, pinokio
 
Postovi: 35
Pridružen/a: čet, 26.01.2006, 20:34
Lokacija: centar grada

PostPostao/la Dugmetar » ned, 05.03.2006, 20:21

Mujo od dervente je napisao/la:nije poenta u tome
poenta je u tim svim tvojim tvrdnjama
npr
nedavno sam bio u dubrovniku na jednom seminaru
oni kayu da nisu hrvati
oni, kako kazu, su dubrovcani
i ne mozes ti sada mene ubjediti u suprotno a ne mozes ni objasniti
sto se tice fratara dodji na plehan pa pitaj svestenike sta su
niti jedan se nije izjasno kao hrvat vec kao katolik
e to je mudrost i velicina
sto se tice tornjaka to je autohtona sorta psa i povezuje se za geografsko podrucje bosne i hercegovine
nigdje nema hrvatske
ni u prici
no nebitno
osnovno je civilizovano razgovarati

Radim s jednim rođenim Dubrovčaninom (dakle viđam ga skoro svaki radni dan) koji ističe da je veliki Hrvat. Da li bih iz toga ja trebao zaključiti da su svi Dubrovčani Hrvati, kako si ti zaključio da u Dubrovniku uopće nema Hrvata iz razgovora s nekoliko osoba, e pa nisu Mujo i bilo bi glupo kad bih tako zaključio, jer je Dubrovnik višenacionalni grad. No prema popisu stanovništva iz 2001. godine od 43 770 stanovnika grada Dubrovnika 36 690 stasnovnika se izjasnilo ka Hrvati po narodnosti. Vajda si ti Mujo razgovarao sa ovih 7080 koji nisu Hrvati. A da moje tvrdnje imaju pokriće za razliku od tvojih ja ti dajem link na Državni zavod za statistiku. http://www.dzs.hr/Hrv/Popis%202001/Popis/H01_02_02/H01_02_02_zup19.html

Što se tiče svećenika na Plehanu, vrlo dobro znam što jesu, jer sam tamo kršten, iako sam rođen u Derventi i živio od samog rođenja u Derventi. Također i u mojoj obitelji je bilo svećenika i znam kako su se izjašnjavali, naravno kao Hrvati. Ako te baš zanima što je fra Mirko po nacionalnosti, možeš ga otići pitati na Plehan, jer ja znam što je. Iz popisa stanovništva 1991. godine ne vidim da se ijedan čovjek izjasnio na Derventskoj općini kako katolik. I kad već ovoriš u množini o svećenicima na Plehanu. Možeš li mi reći koliko ih ima na Plehanu trenutno?
A što se tiče tornjaka Mujo službeni naziv za tog psa je BOSANSKOHERCEGOVAČKI - HRVATSKI PASTIRSKI PAS TORNJAK (vidiš tu se spominje pridjev hrvatski i to nisu obična naklapanja poput tvojih nego je taj naziv za Tornjaka usvojila i Međunarodna kinološka organizacija, FCI). Evo ti BiH stranica koja će ti potvrditi moje riječi: http://www.bhtornjak.com/ba/novosti/fci-priznanje.htm
Dakle ta tvoja tvrdnja o ne spominjanju Hrvatske ni u priči je što drugo reći nego potpuno ne točna i ne istinita.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la BIK koji sjedi » pon, 06.03.2006, 09:21

u sarajevu..anketa jadena prije 2-3 me, na upit,što ste VI, 95 posro ih odovaralo,,,srbin,,,hrvat,,ili bošnjak, a ne profesor,,kovač ili domaćica

ne, nisam naisao na takvu anketu u Dubrovniku..mozda Mujo jeste,al sigurno se nebi izjasnjavali ovako "primitivno"

niti mislili kao i pout muje od dervente, strasno je to....
a ti dugme ne se iscrpljivati,,...mujo je mujoo i to od Dervente...


a sta vam je taj tornjak...pas neki.....fujjj,,
ma, i ovu su samo gluposti
Avatar
BIK koji sjedi
CDForum
 
Postovi: 761
Pridružen/a: ned, 08.06.2003, 17:04
Lokacija: tu pored tebbe

PostPostao/la Dugmetar » pon, 06.03.2006, 10:03

BIK koji sjedi je napisao/la:a ti dugme ne se iscrpljivati,,...mujo je mujoo i to od Dervente...


a sta vam je taj tornjak...pas neki.....fujjj,,

A možda Mujo i nije Mujo nego Fadil, Radovan ili Mate? :lol:
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Avatar
Dugmetar
Cleric
 
Postovi: 2012
Pridružen/a: sri, 14.05.2003, 18:12
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Smetljište

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron