NAJČJEPŠE ŽELJE

Pozdravite osobe koje znate a niste ih dugo vidjeli! Čestitajte rođendan ili godišnjicu! Potražite neku osobu za koju ne znate gdje se nalazi.

Moderatori/ce: ZvrX, jaca

NAJČJEPŠE ŽELJE

PostPostao/la mery0208 » pon, 24.12.2007, 19:52

Dragi moji....

ja pokupila Badnjak 8) i sada s pokolina u torbi ŽELIM svima VAMA ČESTIT I BLAGOSLOVLJEN BOŽIĆ te nadolazeće blagdane a u Novoj vam želim sve ono što si sami poželite :D ( i po starom Bjelobrdskom običaju nemojte se svađati na Badnju noć jer bi se mogli probuditi u svinjcu....možda susjedovom ako nemate svoj a možda i na nekoj farmi ako nemate susjede :P 8)

Lijepi pozdrav svima koliko god da vas ima :P
:)
Avatar
mery0208
CDForum
 
Postovi: 546
Pridružen/a: pet, 18.07.2003, 20:34

mojiii

PostPostao/la BIK koji sjedi » čet, 24.01.2008, 09:33

ja tek sad vidio naslov... :P

ajd malo ozivim ovo,,nikad nije kasno..mene zapravo vise zanimaju razlike ..? dali je nestao badnjak,,vidim da ne ragira nitko

evo kako to bilo prije...
slika

jel slicno u mocvari, staklenoj marinoj kutiji
ma, i ovu su samo gluposti
Avatar
BIK koji sjedi
CDForum
 
Postovi: 761
Pridružen/a: ned, 08.06.2003, 17:04
Lokacija: tu pored tebbe

.....

PostPostao/la mery0208 » čet, 24.01.2008, 11:56

.....ne sjecam se kad se nosilo toliko drvo :lol: ....ali kod mene se nosi ljeskova grancica koja ima one resice kao badnjak......i nadam se da nece izumrijeti jer je to jedan prekrasan obicaj i kao takvog ga nastojim sacuvati i u svom srcu pa ucim i svoju Corinu te neke stvari koje su meni ko djetetu jako puno znacile (i danas mi znace 8) ) da se ne izgubi sve lijepo u ovom velikom Svijetu!!!!

:P
:)
Avatar
mery0208
CDForum
 
Postovi: 546
Pridružen/a: pet, 18.07.2003, 20:34

hmm

PostPostao/la BIK koji sjedi » čet, 24.01.2008, 12:48

lijesku,,a DOBRO NISAM ZA ZNAA....SAD ZNAM

sto bi trebala znaciti lieska,,ja sam sa starim i psom bobijem isao na badnjak u sumu po smreku,,bas pravu smreku on uvijek pamtio gdje ih ima to bilo dalekooo sad mi se cini da i nije tako daleko budem obišao te smreke priije nego olista i okopiniii

a cim ste ukrasavali bor u kuci i gdje je bio smjesten?
bas te htjedoh pita jes rodila,,ev netrebanm nis pitat samo ti daj pricicu ,,hehhe

pozdrav maloj mari!...po babi se neće nista zvati :cry:
ma, i ovu su samo gluposti
Avatar
BIK koji sjedi
CDForum
 
Postovi: 761
Pridružen/a: ned, 08.06.2003, 17:04
Lokacija: tu pored tebbe

PostPostao/la tunguzija » čet, 24.01.2008, 15:11

Mery, nema Bik pojma o cemu ti zboris!
Naime, u pojedinim derventskim mjestima su u noci izmedju 23. i 24.12 djeca isla kroz selo i "nosili badnjak" u obliku ljeskovih grancica. Isli su od kuce do kuce i budili ljude povicima "hej domacine, badnjak na kucu sreca u kucu" i bacali su grancice na kucu. Ljudi bi djeci otvorili i darovali ih slatkisima, vocem , sitnim novcicima itd. To je bila prekrasna tradicija kojoj su se radovali i djeca i odrasli jer je to u biti bio poziv na prosalvu Bozica i Badnje noci. Imao sam srecu da sam se dva-tri puta zatekao kod svoje bake u to doba i isao sam sa ostalom djecom...NEZABORAVNO !!!
Medjutim, ta tradicija ,recimo, nije bila na Plehanskom podrucju ili u samoj Derventi. Zato dosta ljudi i ne zna za to i to je zaista steta.
Bikonjo, jos ces ti svasta nauciti, mlad si ti..!!!
Avatar
tunguzija
krv svoju za plavu boju
 
Postovi: 744
Pridružen/a: sri, 18.05.2005, 15:04

a dobroo

PostPostao/la BIK koji sjedi » pet, 25.01.2008, 08:57

jesi siguran da je to bilo izmedu 23 i 24...mare reci ti njemu kad je to bilo,,on bio samo jednom kod bake pa zaboravio
i otkud vam tad ljeska,,resice ljeskove...ja se sjecam samo vecere koja je bila posni grah obavezno,,tri svijeće i molitva(uz koju smo se ja i brat obicno stipkali) a poslije graha se opet molilo i koricom kruha gasile se svijeće,,,na koga ode dim od svijeća taj ce prvi umrijeti!!!!
prije toga se ukrasava bor,,zapravo divlja smrela s orasima,jabukama i bombonama zamotanim u srebrenom papiru

a po danu se na raznju ispered kuće pekla mlada svinja,,prase..a u kuci radile oblatine i šape

u crrkvu se išloo nije bilo kao sad misa u pola noci vec u 5 ujutro..zornica se zvala s koje se do poooooodne i dulje čekalo starog da dođe na ručak,,pa onda dok se ootrijezni,pa...
ma, i ovu su samo gluposti
Avatar
BIK koji sjedi
CDForum
 
Postovi: 761
Pridružen/a: ned, 08.06.2003, 17:04
Lokacija: tu pored tebbe

....

PostPostao/la mery0208 » pet, 25.01.2008, 09:04

Eh, lijepo je cuti da se jos netko sjeca lijepih dana :lol: ...ali cu te malo ispraviti......zazivalo se ovako:"HEJ,DOMACINE PRIMAÅ  BADNJAK!?!-kad domacin kuce odgovori PRIMAM ,PRIMAM onda se uz odgovor BADNJAK NA KUCU SRECA U KUCU baca ljeskova grancica na krov i tek se tad kupi harac :lol: :lol: ........ja i dan danas idem kd svoje mame i kod sestraa na badnjak :lol: .......

Za Bika......je imam djevojcicu koja je 05.01.2008 napunila 2 godine...na zalost ne zove se po baki ali se baka slozila s imenom Corina 8) ....sva je na mene.... :D ... nepredvidljiva i sve sto ide uz to :P :shock:

Abor je bio u cosku dnevnog boravka(gdje ga kitimo i dan danas) uvijek na istom mjestu.....stavljali smo bombone sa resicama na krajevima u sjajnim papiricima i najveci nam je bio gust zabijati u orahe male iglice i vezati konac pa vjesati........to je bilo dok smo bile jako male a poslije smo presli na kuglice i kao i danas lampice jer vise nije bilo straha da cemo se isjeci na staklo i tako to......bili bi cetiri mala Grinča :lol: :wink:
:)
Avatar
mery0208
CDForum
 
Postovi: 546
Pridružen/a: pet, 18.07.2003, 20:34

PostPostao/la rajska ptica » pet, 25.01.2008, 10:43

Pod svjetlima grada nije bilo sume ni na vidiku pa tako ni grancica niti ovako lijepih obicaja iz vaseg djetinstva ali je boric uvijek krasio gnjezdo i donosio radost…
Ja sam te dane cesto provodila kod bake ,istina daleko od Dervente, sa druge strane Save u toplinom okicenom bakinom domu gdje se okupljala cijela obitelj…Sjecam se da je djed navecer donosio snop slame po kojoj smo se mi djeca valaji,imalo je to neko znacenje samo sam pozabila :roll: ,davno je bilo....Nikada necu zaboraviti ni pucketanje i toplinu stare kamene peci u
koju smo ubacivali panjeve jer se vatra u noci na Bozic nije smijela ugasiti,vjerovalo se da to donosi nesrecu.Kicenje bora je baka uvijek prepustala unucima,znalo je tu biti i suza ,tko ce gdje staviti koju kuglicu a onda smo se svi skupa divili nasem remekdjelu. Ispod bora smo stavljali i jabuke bozicnice za svakoga po jednu a onda je cijela obitelj isla na polnocku.Na Badnjak se postilo do dolaska Bozica a onda pečena purica, mlinci, šunka, makovnjače, orehnjače i suhi kolaci…al se nekad dobro jelo bas.Zao mi je sto je sve to prohujalo s vihorom,sto vise nema ni djeda ni bake,sto moj ptic nikada nece upoznati te obicaje jer odrasta u nekoj drugoj sredini daleko od ostatka obitelji … :cry:
U mocvari nema tradicija,cudan neki narod,bitno im samo ice i pice i da je dar sto skuplji a o ostalom nemaju pojma,ma sve je to zbog vlage… :wink:
rajska ptica
ptičica
 
Postovi: 530
Pridružen/a: uto, 08.05.2007, 14:38

....

PostPostao/la mery0208 » pet, 25.01.2008, 12:40

....pticice nasa sad ce tebe tvoja mery sjetiti kako se zvalo to sto si pozabila.......POLEZAJ..........tako se prije islo na polezaj na badnjak i spavalo se na slami :lol: .....


Pogledajte ljudi koliko lijepih sjecanja izvire iz nas sa samo jednim naslovom SRETAN BOZIC koji je na zalost u danasnje vrijeme postao tako "obican"........ali ja kazem da sve sto cuvamo u srcim anikad nece nestati i uvijek ce biti ta car koju cemo nadam se svi kao i ja prenijeti na svoje malene pacice da to ne nestane........

Veliki HUG :lol:
:)
Avatar
mery0208
CDForum
 
Postovi: 546
Pridružen/a: pet, 18.07.2003, 20:34

pačići

PostPostao/la BIK koji sjedi » pet, 25.01.2008, 15:18

a ti tvoji ce pačići isto imati sjećanje na dansnje vrijeme jerbo kad oni imadnu pačiće bude još gorije veli vrač iz susjedne šume ili bolje...VIDJETĆEMO

ima jedna radio emisija na prvom programu Zagreba u 23 sata srijedom zove se priče sa medvednice i ivancice, traje do ponoć i puna je boja i običaja,govora glazbe..super je za ljubitelje sjte...a i subotom u pola 4 jeste li pitali za sanje..SUPER JEE

da se skinuti i s neta idući 5 dana mislim da ju drze u arhivi

sam ptić ttad surfa okolo a mara radi novog potomka,,jedino bik zuji uz pričiceee..eeeee

di nesta tunguzija da vidim cega se jos sjeća
ma, i ovu su samo gluposti
Avatar
BIK koji sjedi
CDForum
 
Postovi: 761
Pridružen/a: ned, 08.06.2003, 17:04
Lokacija: tu pored tebbe

....

PostPostao/la mery0208 » pet, 25.01.2008, 15:50

hehehehehehe,,....Bik bas si me nasmijao.......mozes ti nama reci sta hoces i moze svatko protumaciti kako hoce ali svakoj tvojoj"saljivoj"recenici izmedju redova svasta se da procitati :)

Dragi moji....ugodan vam vikendi nauzivajte mi se.....odmorite...odmorite prstice i mozgice a vikend ce tako brzo proci da necete niti osjetiti :))

Hug za sve
:)
Avatar
mery0208
CDForum
 
Postovi: 546
Pridružen/a: pet, 18.07.2003, 20:34

PostPostao/la rajska ptica » pet, 25.01.2008, 16:44

Cuj sad Bikonje ima ovo ima ono,ko MI sjetni.... a tko je ozivio temu :P
Pticu pao takav grah da moze surfat i kad "radi" dok mi sve ne blokiraju pa cu i ja onda morat trazit vezu preko snjeznih linkova... :D

Tunguzija oso perusat kuruz za fazane,nije on neozbiljan ko mi 8)

Dosta rada za danas :roll: ,nikad vrijeme proc u ovoj mocvari,jos nije ni svanulo a vec ce mrak :twisted:

Ugodan vikend svima koliko vas ima! :wink:
rajska ptica
ptičica
 
Postovi: 530
Pridružen/a: uto, 08.05.2007, 14:38


Natrag na Pozdravi, Čestitke, Pitanja, Obavjesti, Tražim - traži se...

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron