PRIČA KOJA NIJE MEĐU 1000

Pozdravite osobe koje znate a niste ih dugo vidjeli! Čestitajte rođendan ili godišnjicu! Potražite neku osobu za koju ne znate gdje se nalazi.

Moderatori/ce: ZvrX, jaca

PostPostao/la Dugmetar » pet, 19.05.2006, 09:43

Izgubio sam baku. Jednostavno, na kraju jedne čudne zime, nakon četiri mjeseca moždanoudarnog ležanja pod perinom ladimirevačke postelje. Nikada nije imala ugodan život u ravnici, nije pisala proste priče o krvi, seksu i nasilju koje pobjeđuju na svim natječajima i vladaju svjetskim naslovnicama. Nije snimljena gola na nekoj razuzdanoj zabavi, niti su njeni postupci završili u policijskim kartotekama. Kopala je tvrdu slavonsku zemlju nepunih sedamdesetšest godina, snivajući bolje dane koji se nikada nisu dogodili. Maštala je o kolibici na kraju šume, sladoledu od čokolade i televizijskim serijama. Molila je svake sekunde svoga ovozemaljskog vijeka, vjerujući kako nije kraj snovima nakon što spiker pročita 1746 znakova teksta o pokojnici. Uvijek se brinula, po slavonski 'jedila', voljela je proživljavati tuđe krize i strahove kao vlastite. Moja baka. Sjajna čuvarica mreže emocija, disala je miljama daleko od Abramovičevih milijuna, Gatesovih „prozora“ i Bushevih govora. Njeni dolari bila su unučad, operativni sustavi štala i metla, a riječi mira letjele su kao Christopher Reeve njivama djetinjstva.

Pravu ljubav vjerojatno nije imala, djed je jače volio konje i rakiju, više je osjećaja unosio u jutarnju kosidbu nego u godišnjicu braka. Takva su vremena bila. I ostala do njegove smrti.

Devet godina kasnije otišla je i Ona, živa vjera pomiješana s kisikom i octom. Nema više Ruke Koja Grije Peć, dok zamagljena okna dijele slavonsku zimu od tople kuhinje. Blaženi stereotipi i svijet kojeg je stvorila. Onaj ambar u dvorištu sada tako smiješno izgleda, iako je još iz 19. stoljeća; gledam drvenu grdosiju i znam – baka je veća od svih ambara ove galaksije. Koktel sastavljen od nekoliko zrna pšenice, ječma, prosa i – križa.

Nepoznat Autor

Ovu priču nepoznatog autora posvećujem svojoj Baki, koja je napustila ovaj svijet točno prije 8 dana 11.05.2006.
And all the pictures on the wall
Serve only to remind you of it all
The wasted days we could have lived
Now we're left with nothing left to give
Dugmetar
Cleric

PostPostao/la jaca » sri, 31.05.2006, 08:16

Ajoj, Dugmić.....zao mi je.....a jesam i poranila, ha.....
Znaš šta ja mislim, s našim bakama odlazi i jedan svijet u kojem je bilo tako jednostavno živjeti: ako ništa drugo, barem je bilo lakše odrediti što je zlo a što dobro......
jaca
moderator

PostPostao/la Dugmetar » sri, 31.05.2006, 09:12

Hvala na sućuti, Jaco. Svakako je taj svijet bio jednostavniji nego ovaj. A i sama priča koju je napisao Tomislav Šovagović sportski novinar TV Nove to kazuje (saznao sam ime autora).
Opisao ju je baš onakvom kakva je bila.

A ovo je moja priča posvećena njoj

Srčana žena koja se borila za život obrađujući našu bosansku zemlju, od koje je u sutonu svog života bila otkinuta. Zemlju koju nikada nije mogla preboljeti. Preživjela je dva rata i nijedan je nije bio lagan. Bila je i sretna i tužna i gladna i sita. Pustila je suzu nad svakom tužnom ljudskom sudbinom za koju je saznala.
Nažalost nije mogla biti sahranjena u svoju bosansku zemlju u kojoj je bila rođena, zemlju koja joj je davala život, brazadala joj ruke i lice, zemlju koju je voljela više od bilo kojeg komada zlata od bilo koje gomile novaca. Za novce i zlato nikada nije pustila suzu a za zemljom je svakodnevno plakala, svih ovih 14 godina svog izbjeglištva. Na istoj toj zemlji bosanskoj odgojila je šestoro djece i njena djeca su odgojila djecu i djeca njene djece odgajaju djecu ali više ne na zemlji koju je ona voljela.
Djed je otišao 7 godina prije nje a ove godine mu se pridružila moja baka i zato moram vjerovati da postoji Bog i raj i pravda. Zato želim biti dobar čovjek kako bi opet mogao vidjeti njeno lice i tužno i sretno i slušati njene priče koje je ona sjetno znala kazivati i svakom licu s televizijskog ekrana nalaziti sličnost s nekom osobom iz njenog sela.

S njom je otišao jedan dio mene i sa mnom ostao jedan dio nje.
Zadnja izmjena: Dugmetar; čet, 01.06.2006, 10:46; ukupno mijenjano 1 put/a.
Dugmetar
Cleric

PostPostao/la Stratosfera » sri, 31.05.2006, 13:09

Jako mi je zao Dugmic...
Moja sucut!

Cmokic
Budi ono sto jesi, ali BUDI!!!
Stratosfera
CDForum

PostPostao/la Dugmetar » sri, 31.05.2006, 14:04

Hvala, Stratosfera!
Dugmetar
Cleric

PostPostao/la green_ » sri, 31.05.2006, 23:12

moja sućut.
ehh, znam kako je to kada odu oni najdraži...
green_
CDForum

PostPostao/la Dugmetar » čet, 01.06.2006, 07:32

green_ je napisao/la:moja sućut.
ehh, znam kako je to kada odu oni najdraži...

Hvala Zeleni.
Dugmetar
Cleric

PostPostao/la jaca » čet, 01.06.2006, 10:02

Dugmetar je napisao/la:Hvala na sućuti, Jaco. Svakako je taj svijet bio jednostavniji nego ovaj. A i sama priča koju je napisao Tomislav Šovagović sportski novinar TV Nove to kazuje (saznao sam ime autora).
Opisao ju je baš onakvom kakva je bila.

Srčana žena koja se borila za život obrađujući našu bosansku zemlju, od koje je u sutonu svog života bila otkinuta. Zemlju koju nikada nije mogla preboljeti. Preživjela je dva rata i nijedan je nije bio lagan. Bila je i sretna i tužna i gladna i sita. Pustila je suzu nad svakom tužnom ljudskom sudbinom za koju je saznala.
Nažalost nije mogla biti sahranjena u svoju bosansku zemlju u kojoj je bila rođena, zemlju koja joj je davala život, brazadala joj ruke i lice, zemlju koju je voljela više od bilo kojeg komada zlata od bilo koje gomile novaca. Za novce i zlato nikada nije pustila suzu a za zemljom je svakodnevno plakala, svih ovih 14 godina svog izbjeglištva. Na istoj toj zemlji bosanskoj odgojila je šestoro djece i njena djeca su odgojila djecu i djeca njene djece odgajaju djecu ali više ne na zemlji koju je ona voljela.
Djed je otišao 7 godina prije nje a ove godine mu se pridružila moja baka i zato moram vjerovati da postoji Bog i raj i pravda. Zato želim biti dobar čovjek kako bi opet mogao vidjeti njeno lice i tužno i sretno i slušati njene priče koje je ona sjetno znala kazivati i svakom licu s televizijskog ekrana nalaziti sličnost s nekom osobom iz njenog sela.

S njom je otišao jedan dio mene i sa mnom ostao jedan dio nje.

ko da si i moju baku opisao
jaca
moderator

PostPostao/la kamikaza » čet, 01.06.2006, 15:15

Dugi primi i moje saucesce.
Eto ja nemado srece da upoznam ni jednu od moje dvije bake.Sve ove fine price o bakama ja samo mogu da zamisljam.
ribar
Budi iskren prema sebi kako nebi bio lazan prema drugima.
kamikaza
ribolovac

PostPostao/la Dugmetar » čet, 01.06.2006, 16:04

Hvala Kami!
Dugmetar
Cleric

PostPostao/la Sova » ned, 16.07.2006, 17:47

Pozdrav Dugmetar, moje saučešće zbog bakine smrti, velika mi je želja bila ovo napisati, jer mi je tvoja priča dala snage za vrijeme boravka u Njemačkoj, a drago mi je da te u trenucima tuge "Priča koja nije među 1000" nadahnula na pisanje priče o baki. Sve ostalo ionako zauvijek živi u nama.
Veliki pozdrav Derventi, jednom ćemo popit kavu tamo negdje.
Tomislav Šovagović
Sova
početnik

PostPostao/la Dugmetar » ned, 16.07.2006, 18:25

Sova je napisao/la:Pozdrav Dugmetar, moje saučešće zbog bakine smrti, velika mi je želja bila ovo napisati, jer mi je tvoja priča dala snage za vrijeme boravka u Njemačkoj, a drago mi je da te u trenucima tuge "Priča koja nije među 1000" nadahnula na pisanje priče o baki. Sve ostalo ionako zauvijek živi u nama.
Veliki pozdrav Derventi, jednom ćemo popit kavu tamo negdje.
Tomislav Šovagović

Hvala Tomislave!
Teško da ćemo popiti kavu u Derventi Tomislave, jer sam jako rijetko tamo. Ali možemo u Šibrniku ili zagrebu jer sam na toj relaciji često.
I tvoja priča me doista nadahnula za pisanje. Hvala ti još jednom.
Dugmetar
Cleric

PostPostao/la Sova » ned, 16.07.2006, 18:31

Može druže, moj broj je 091/4324-510, u Šibeniku sam od 1.-5.8., ostalo vrijeme u Zagrebu...Pozdrav i neka ti je sa srećom u pisanju.
Sova
početnik

PostPostao/la Dugmetar » uto, 18.07.2006, 07:16

Sova je napisao/la:Može druže, moj broj je 091/4324-510, u Šibeniku sam od 1.-5.8., ostalo vrijeme u Zagrebu...Pozdrav i neka ti je sa srećom u pisanju.

Tomislave, poslalo sam ti SMS ali još nisam dobio delivery report!?
Dugmetar
Cleric

Natrag na Pozdravi, Čestitke, Pitanja, Obavjesti, Tražim - traži se...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.